Čo sú CBG, CBN, CBC, THC a terpény?

CBG je non-intoxikujúci kanabidiol - Výskumy zamerané na využitie CBG v lekárstve dokazujú, že má silné neuroprotektívne a protizápalové vlastnosti. Podľa experimentu na myšiach z roku 2015 CBG chráni neuróny u myší s Huntingtonovou chorobou. Ďalej sa zistilo, že znižuje vnútroočný tlak, čo je dôležité pri liečbe glaukómu. Ďalej pomáha pri kožných problémoch a mnoho iného. Avšak úplne najväčší prínos má CBG v boji proti rakovine, pretože je vedecky dokázané, že blokuje receptory spôsobujúce rast rakovinotvorných buniek.

CBN vzniká, laicky povedané, vystavovaním THC teplu alebo UV žiareniu. THC stráca molekuly vodíka a oxiduje, a tým vzniká CBNa. Jeho obsah vo Full spectre alebo Board spectre je veľmi nízky a má sedatívne účinky. Je účinný v boji proti nespavosti. Preto ho aj často nazývame kanabidiol spánku.

CBC je jeden z najdôležitejšich kanabinoidov popri CBD a THC. Sám o sebe má silné antibakteriálne, protizápalové a analgetické účinky. Avšak najväčšiu silu získava tento kanabinoid, ak môže spolupracovať aj s ostatnými kanabinoidmi, pretože vytvára tzv. synergický efekt. Má antiproliferačné vlastnosti, čo znamená, že dokáže ovplyvňovať rast nádorov v tele. Nie tak dávno sa tiež zistilo, že CBC stimuluje rast mozgových buniek (neurogenéza). Niektorý ľudia sú mýlne presvedčený, že mozog sa vyvíja iba do dospelosti  a tam neurogenéza končí. Rast buniek pokračuje síce ďalej, ale už len v určitej časti mozgu , nazývanej hipokampus. A práve nedostatočná stimulácia hypokampu vedie k vzniku depresie alebo Alzheimerovej choroby. Užívanie omamných látok ako sú drogy, alkohol alebo aj len nikotín, zabraňujú rastu mozgových buniek v hypokampe. Tu však prichádza CBC ako látka, ktorá toto všetko dokáže dať do poriadku.


THC je psychoaktívna látka a písať by sa o nej dalo veľa. Nestojí však zato rozoberať jej vplyv na telo, nakoľko jej obsah je vo full spektre  extrémne nízky. THC slúži vo full spektre, vlastnými slovami, len ako hnací motor pre ostatné kanabidioly. Nie je možný psychoaktívny účinok a ako sme už spomenuli, strach z ´´nahúlenia sa´´ je absolútne neopodstatnený.


Terpény sú organické zlúčeniny rastlinného pôvodu. V prípade konope ovplyvňujú konečný liečebný účinok rastliny. Sú charakteristické vôňou a chuťou, ktorá sa niekomu nemusí páčiť, ale je veľmi dôležitá pri určovaní kvality konope. Poznáme vyše 200 druhov terpénov a z toho asi 30 najdôležitejších. Podľa rôznych štúdií terpény pomáhajú lepšiemu vstrebaniu CBD. 

Nakupuj u nás a ušetri!